Kadaňská 30, Měděnec
Telefon: 605 374 042

Okolí/Aktivity – zima

Lyžařské areály a běžecké tratě

Klínovec je největším lyžařským střediskem Krušných hor. Jeho přepravní kapacita je 8050 osob za hodinu. Nabízí 12 kilometrů tratí všech obtížností na rozloze 305 hektarů. Naleznete zde čtyřsedačku,  třísedačku, jednosedačku a 7 vleků. Čtyřsedačková lanovka má jako jediná v česku ochranné oranžové kryty. V předchozích sezónách středisko prošlo významnými změnami. Zlepšilo zázemí pro snowboarding, vylepšilo systém zasněžování, prodloužilo tratě a v nadcházející sezóně se můžete těšit na další novinky. Je zde půjčovna vybavení, lyžařská škola, zábavné programy. Nechybí ani hlídání dětí nebo parkoviště zdarma pro 700 vozů.

Pro snowboardisty je v areálu přpraven snowpark, který nabízí například: dřevěnou branku, Speed bednu, lámačku bednu, Sud bong, Speed rouru, rovnou rouru, rovnou bednu dlouhou, rovnou bednu malou.  A nesmí se zapomenout na skvělou U-rampu.

Pro běžkaře je upravováno 30km tratí.

Na Božím Daru je skiareál Neklid. Z vleků zde naleznete: 2x pomu, 3x kotvu a třísedačkovou lanovku. Tratě s různými obtížnostmi, skvěle vybavený snowpark, který byl prvním snowparkem v ČR a který si stále udržuje svou oblibu. Potěší začátečníky, pokročilé i profesionály. Pravidelně se zde pořádá Český pohár a spousta dalších závodů, ostatně stejně tak je tomu i na Klínovci.

Další lyžařské centrum na Božím Daru nese název „Novaco“ jedná se o dráhu na snowtubing a modrou sjezdovku, kde můžete děti dát například do školy lyžování.

Co se týká běžeckého lyžování, je samozřejmostí, že zde jsou pro tyto aktivity výborné podmínky. Trénuje zde a bydlí Lukáš Bauer. Nepostačí-li vám české tratě, můžete „přeběhnout“ na území Německa, kde na vás čekají další možnosti.

Alšovka je menší skiareál nacházejíc se  2km od penzionu. Areál má velký a malý vlek. K velkému patří červená sjezdovka a k malému modrá, vždy s několika alternativami sjezdu. Vřele můžeme doporučit pro rodiny s dětmi. I zde můžete vyzkoušet místní snowpark, který je udržován především snowboardovými nadšenci a tedy i vy si můžete upravit skoky podle svých představ a možností.

V okolí Měděnce a Alšovky také udržuje místní Horská služba několik běžeckých tratí.

Horní Halže představuje domáčtější ježdění s výhledem do údolí. Vlek potěší především rodiny s dětmi, méně náročné lyžaře či snowboardisty. TJ Lokomotiva Žatec zde pořádá zábavné akce a závody.

Stejně jako u předchozích areálů, i v okolí Horní Halže můžete naskočit na super stopy a rozběhnout se po některé z běžeckých tras.
 
Lyžařský areál Fichtelberg - Kurort Oberwiesenthal představuje největší lyžařské středisko ve východním Německu. Tyčí se zde Malý Fichtelberg 1206 m.n.m a Velký Fichtelberg 1215 m.n.m. Dle obtížnosti si můžete vybrat z devíti sjezdovek, naleznete zde modré, červené i jednu černou sjezdovku. Co se vleků týká, můžete se těšit na kabinovou lanovku, 3 sedačkové lanovky a 3 vleky.

Běžecké lyžování jsme zmiňovali u Božího Daru. Nezbývá než tratě okolo Fichtelbergu také pochválit a doporučit.  

Do středisek se dostanete pomocí skibusů, které vás odvezou ráno do střediska a večer zpátky na Měděnec.

 

Děti

V lyžařských areálech se nezapomíná ani na děti. Nejenže jsou zde vleky pro nejmenší, ale třeba na takovém Klínovci vám děti zabaví a pohlídají v dětském skiparku a to s vlekem zdarma. Pro rodiny je tu připravená široká škála rodinných jízdenek.

Na Měděnci i v celé oblasti Krušných hor naleznete velké množství běžeckých tratí, které nejsou náročné a určitě na ně budete moci vyrazit i s dětmi.

Zimní radovánky v okolí penzionu jsou samozřejmostí. Kopec Mědník tyčící se nad Měděncem je skvělým pomocníkem při učení dětí lyžovat, při sáňkování či bobování a jiných radovánkách. Možností tu je samozřejmě více, jsme přeci jen z Krušných hor, ne?

 

Další zajímavosti

Snowtubing na Božím Daru představuje ježdění na velkých nafukovacích duší. Pomocí vleku nahoru, a po speciálně upravené snowtubingové dráze pěkně dolů. Zábava pro malé i dospělé. 

Zázemí Snowkitingu představuje školu, půjčovnu a prodej kite vybavení. Pokud byste chtěli zažít nevšední zážitek, určitě zkuste snowkiting. Jedná se o spojení snowboardingu a „pouštění speciálního draka“. Jak správně na to, vám poradí lektoři a vy už jen můžete zažít něco netradičního.

Výlety na sněžnicích jsou ideální volbou pro ty jež milují pěší turistiku, pro milovníky horské turistiky a nebo zkrátka pro ty, kteří chtějí prozkoumat zdejší krásy. Na Božím Daru si po předchozí domluvě můžete zajistit instruktora, nebo můžete vyrazit na vlastní pěst. Je nutné stále myslet na to, že počasí na horách bývá velmi proměnlivé a orientace v neznámém prostředí je obtížná. 

Okolí/Aktivity – léto

Měděnec

Horská obec byla založena v roce 1520 jako osada „Mědník“. Těžily se zde hlavně stříbronosné rudy. Obec se nachází v oblasti Krušných hor s nádherným výhledem do podhůří a na Doupovské vrchy. Nad vsí se tyčí vrch Mědník ( 908 m.n.m), na jehož vrcholu naleznete kapli Neposkvrněného početí P. Marie ve tvaru rotundy. Mezi další historické zajímavosti patří Kostel Narození Panny Marie, Socha nejsvětější trojice nebo štoly po již zmiňované těžbě, které jsou veřejnosti přístupné.

Pokud se zajímáte o filmy a chtěli byste vidět místo, podle něhož se točil snímek Requiem pro panenku, musíte navštívit Měděnec.

 

Zajímavosti v okolí

Klášterec nad Ohří
Město ležící dvanáct kilometrů od Měděnce je typické svou tradiční výrobou porcelánu, která zde byla založena rodinou Thunů. Dominantou města je Zámek, jež je obklopen nádherným zámeckým parkem, ve kterém protéká řeka Ohře a naleznete v něm třináct velkých soch, které vytesal barokní Mistr Jan Brokof se svými dvěma pomocníky. Park sahá až k lázeňskému areálu Kyselka, který je typický svými prameny a areálem poskytujícím welness služby. V Klášterci můžete navštívit Thunskou hrobku, Sala Terenu (ranně barokní jednopatrový letohrádek s terasou a arkádovou chodbou), Radnici, Náměstí Edvarda Beneše kde se zachovalo několik měšťanských domů, Kostel Nejsvětější Trojice a další historicky význačná místa. Pokud byste se raději pobavili než trávili čas historií, je tu pro Vás otevřený Aguapark s mnoha atrakcemi k relaxaci pro děti i dospělé.

Kadaň
Kadaň Vás nadchne svou architekturou a svou atmosférou. Toto město nejvíce rozkvetlo za vlády Karla IV, který povýšil město zpět na královské. Naleznete zde spoustu pamětihodností jako jsou například: Kadaňský hrad, Františkánský klášter Čtrnácti sv. Pomocníků, Špitální kostel Stětí sv. Jana Křtitele, Hřbitovní kostel sv. Anny, Děkanský kostel Povýšení sv. Kříže, Kaple sv. Jana Křtitele, Křížová cesta k františkánskému klášteru,Alžbětinský klášter sv. Rodiny a mnoho dalšího. Nechybí zde hned několik muzeií a galerií. Můžete zde vyrazit na vyhřívané koupaliště, na známý hudební festival Vysmáté léto, na Císařský den nebo na jiné společenské události.

V blízkosti Měděnce se nachází hned několik zřícenin. Zříceniny hutí v Kovářské, zříceniny Šumná a Lestkov u Klášterce nad Ohří, pozůstatky hradu Perštejn nacházející se ve stejnojmenné obci, hrad gotického založení Hasištejn a další.

Již jednou zmiňovaná rašeliniště pro ledaskoho znamenají také atraktivní turistický cíl. Jedná se zejména o Božídarské rašeliniště, které se řadí mezi jednu z nejzajímavějších a nejnavštěvovanějších lokalit v Krušnohoří. Tato národní přírodní rezervace v sobě skýtá naučnou stezku, dlouhou 3,2 km. Stezka má celkem 12 zastavení, která se věnují živočichům, rostlinám, profilu rašeliniště a nízkému, botanicky unikátnímu keříku Břízy zakrslé.

Příznačně pojmenována Naučná stezka Jáchymovské peklo s sebou nese kus historie, na kterou by se zapomínat nemělo. Nelidské zacházení na uranu a tábory vězňů vám přiblíží  prohlídka začínající na historickém náměstí. Dále pak pokračuje například přes Křížovou cestu zobrazující jednotlivé lágry, královskou mincovnu kde je v současné době muzeum, důl Svornosti dříve ubytovací tábor vězňů atd. Součástí naučné stezky jsou i zastavení ryze ekologická. Zajímavá je nevhodná smrková monokultura, o které se zde dozvíte stejně tak jako o významném ekosystému Horkého rybníka. Završení končí na kopci kde stával Šlikův hrad Freundstein.

 

Další obce v okolí a atraktivní cíle ke zhlédnutí: 

Kovářská: Po turistické stezce se dostanete ke staré vápenné peci a do vápencového lomu. Malý a Veliký Špičák i Kamenný Vrch jsou místa odkud je překrásný výhled. Můžete navštívit muzeum letecké bitvy nad Krušnohořím spolu s pomníkem před základní školou, které Vám osvětlí střet amerických bombardérů s německými stíhačkami. Významnou památkou je tzv. Palouk mrtvých nebo Švédský pomník k bitvě třicetileté války.

Oberwiesenthal a oblast kolem Fichtelbergu: Zde si na své přijdou na 165 km zpřístupněných tras především pěší turisté. A ani ti, kteří cestují na kole nepřijdou zkrátka a nebudou litovat zamíří-li na prohlídku přírodních krás či svěže zelených horských luk. Oberwiesenthal je nejvýše postavené německé, lázeňské městečko. Nabízí sportovní areály, muzeum, řemeslnou dílnu nebo několik obchůdků s tradičními dřevěnými vyřezávanými výrobky.

Prohlídka Štoly Marie Pomocné z 16.století:
Historie naší obce Měděnec je bohatá především na těžbu mědi a jiných surovin. Budete-li si přát spatřit figuríny v dobových oděvech, nasvícené jezírko vzniklé ze zaplavené komory, nebo se budete chtít dozvědět více o procesu těžby, zprostředkujeme Vám návštěvu těchto štol.

Masáže v lázních Klášterec nad Ohří
Lázně Evženie v nedalekém Klášterci nad Ohří nabízejí různé typy koupelí, masáží a relaxačních procedur. V případě zájmu Vám zajistíme wellness program bez starostí a stresu.

 

Sportovní aktivity v okolí

Pěší turistika, běh a Nordic walking
Nordic Walking, neboli severská chůze je kondiční sport téměř pro každého. Jedná se o prudce rozvíjející se aktivitu zlepšující fyzickou kondici a podporující ducha. Je možné ho provozovat v každém ročním období a téměř na všech druzích povrchu. Krušné hory vynikají skvělými podmínkami umožňující realizaci tohoto sportu.

Pokud jste začátečník, rádi Vám poskytneme materiál sloužící k informovanosti o smyslu tohoto sportu, k naučení správné techniky, k seznámení se s místními obcemi nebo s trasami Nordic Walkingu v Krušnohoří, které jsou doplněné o nutné mapky.

Nebo i v případě, že se chcete jít jen projít, nebo si jít zaběhat, a chcete cestou prozkoumat okolí, máme pro Vás několik tras. Na penzionu Vám můžeme předat podrobnější mapky a informace.

Okruh: Sfingy 5 km- výhledy do údolí mezi Krušnými a Doupovskými horami, skalní útvar Sfingy.
Okruh: Okolo Mezilesí 10km- vrch Mědník, Krušnohorská panoramata, měděnecké doly, odkaliště, Mezilesí, U Paloučku, výhledy na vrch Špičák.
Okruh: Ptačí alej 10km-výhled na bývalou huť, vrch Mědník, blízkost Muzea letecké bitvy nad Krušnohořím.
Okruh: kolem Vápenky 8km- blízkost výše uvedeného muzea, bývalá vápenka, výhled na Palouk mrtvých, Švédský pomník.
Okruh: okolo skal Kreuzbrückfelsen 3,5 km- naučná stezka Fichtelchen, Kneippův chodník, vyhlídka Kreuzbrückfelsen
Okruh: Okolo Fichtelbergu 8km- Kneippův chodník, botanická zahrada, panoramatické výhledy, lanovka.
Okruh: Okolo Eisenbergu 6km- výhled na kamenolom „Stümpl“ a na Fichtelberg
Okruh: Z Loučné na Dámskou 3km- výhled na okolí sjezdovky Dámská, trasa vede přes sjezdovku
Okruh: Na dosah Krušných hor 9km- krásné výhledy do okolí Klínovce

Cykloturistika
Krušné hory jsou zajímavým cílem pro cyklisty a to zejména pro svou rozmanitost terénů, pro své přírodní krásy a pro svou atmosféru. Komu se zdálo, že se jedná pouze o náročné stezky a náročné ježdění, je na omylu.

Naleznete zde několik tras a stezek, které uspokojí všechny zájemce jízdy na kole. Můžete jezdit nejen po Čechách, ale i po Německu, vyberete si silnice a upravené stezky, nebo volný terén a horské cesty. Během cest se můžete vykoupat na různých koupalištích nebo v přírodních rybnících, pokocháte se živou přírodou i historickými památkami.

Ty, jež cestují s malými dětmi, jistě zaujme tzv. „Ježíškova cesta“. Jedná se o dvě cyklostezky na Božím Daru obohacené o atrakce a zastávková stanoviště pro děti. Na obou cestách najdete třináct přístřešků s atrakcemi, lanovky, skluzavky, kolotoče, houpačky. Po dokončení stezky obdrží děti v Informačním centru ve Vlastivědném muzeu nebo ve SKIareálu Novako Ježíškův pas o zdárném absolvování Ježíškovy cesty a malé dárečky za splnění úkolů.

Naleznete zde několik rozhledných vrcholů, na které určitě stojí za to vyšlapat, nebo vyjet lanovkou a spatřit Krušné hory jako na dlani. Mezi tyto vrcholy patří Plešivec, Blanenský vrch, německý Fichtelberg, nebo samotný Klínovec, jež se svou výškou 1244 m.n.m je nejvyšším bodem Krušných hor.

Pro milovníky adrenalinu je připraven tzv. Bikepark přímo na Klínovci. Každoročně jsou zde pořádány pohárové závody nebo také mistrovství republiky. Trať splňuje přísná evropská i světová měřítka. V porovnání s jinými českými sjezdy je tato trať se svými 2665 metry dlouhá a velmi prudká, převýšení činí 470 metrů! O rychlost není nouze. Technicky náročná trať vede po sjezdovce jižního svahu a po lesních cestách. Start je na horní stanici lanovky ve výšce 1230 m n. m. Letošní závod Českého poháru byl pro kvalitní trať zařazen do mezinárodního kalendáře UCI.

Můžete se též zúčastnit například Krušnohorského Semmering Cupu, závodu nejen pro špičkové jezdce, ale i pro rekreační jezdce. Poprvé se v Nových Hamrech pořádal tento závod 24. 9. 2011 a měl velmi příznivé ohlasy. 

Skalní lezení
Horolezci, horolezkyně, horolezčata polezte na skály, co jsou dost vysoké. Pár set metrů od penzionu se nachází skalní útvar Sfingy, který ocení převážně začínající lezci. V okolí Perštejna naleznou zábavu jistě všichni lezci. Krásu lezení po masivech jistě přikoření pohled na kolem protékající řeku Ohři a celkově krásné prostředí.

Vodní turistika
Přestože se nacházíme v českém pohoří, i sem můžete cestovat za vodní turistikou. Sjíždění řeky Ohře umožňuje například pronájem loděk v nedaleké Kadani.

Mezi další turistické cíle patří určitě vodní nádrž Přísečnice, která zásobuje města podkrušnohorské pánve pitnou vodou. Dříve Přísečnice byla obec, která byla vystěhována a v roce 1976 byla napuštěna přehrada. Od roku 2009 je kolem Přísečnice otevřena cyklostezka a turistická stezka, která rozhodně stojí za projížďku.

Kamencové jezero v nedalekém Chomutově patří k největším jezerům v Čechách. Coby přírodní útvar je v ČR jediný svého druhu a ve světě velmi ojedinělý. Složení vody je velmi atypické. V houseti metrech od jezera se nachází rybníky otvické pánve. Na Kamencovém jezeře naleznete prostor pro skvělý relax, potápěčské kurzy, golfový trenažer, kuželnu, minigolf, obří trampolínu, dětské atrakce, šlapadla a loďky, nebo vodní lyžování.

Krušné hory jsou význačné množstvím živých potoků, zaplavených lomů, rybníků i rašelinišť. V mnohých z nich se můžete za teplých letních dnů svlažit, záleží jestli víte kde je hledat. A když už jsme u toho koupání, tak samozřejmě i v okolí Měděnce budete mít možnost v dojezdové vzdálenosti maximálně patnácti kilometrů navštívit několik koupališť. Například v Klášterci nad Ohří se pobavíte na jednom z nejdelších tobogánů v ČR, zaplavete si v protiproudu a až vás omrzí koupání, můžete si zahrát minigolf nebo plážový volejbal či fotbal.

Bungee Jumping v ČR a houpačka z 62 metrů
Vyznavači adrenalinových sportů mají možnost využít nejvyššího Bungee Jumpingu a houpačku z 62 metrů. Vše se odehrává na nejvyšším silničním mostě v ČR ležícím mezi Chomutovem a Křímovem. Můžete si vybrat z několika typů seskoků a ty jsou prováděny vždy o víkendech.

Paragliding
Vzhledem k členitosti Krušnohorského pohoří najdete zde několik stanovišť ideálních pro start rogal i pro vzlet letců na padákových kluzácích. V našem pohoří se nabízí hned několik lokací: Brná, Černý vrch, Čerťák, Dobětice, Frňák, Homolce, Hostovice, Klínovec, Krupka, Městské skály, Perštějn, Radobýl, Srní, Střížák, Špičák, Trabice plus na Rané nebo na Komáří hůrce též působí paraglidingové školy. Jako bonus, pokud Vám bude přát počasí, nepřehlédnete hřebe Krušných hor, České středohoří, horu Říp, Ještěd i vrcholky Krkonoš.

Wakeboarding na Matyldě
Wakesurf, wakeboard, wakeskate, motorový člun, dlouhé lano a může se začít surfovat. Přestože v České republice moře nenajdete, museli si chytré hlavičky poradit a vytvořit vlny pro surfování. Zajímavý zážitek můžete provozovat například na Matyldě, mezi Mostem a mosteckým autodromem.

Aktivity pro děti

Obec Měděnec v nedávné době zrekonstruovala dětské hřiště, které krásně doplnila květinová výzdoba a renovace parku u kostela. Hřiště pro děti skýtá možnosti dlouhého dovádění a rodičům poskytuje pocit bezpečí a chvilku odpočinku od vymýšlení jak zabavit děti.  Naleznete zde houpačky, prolézačky, stěny, domeček, závěsné lano, ale i místo ke klidnému posezení rodičů.

Děti jistě potěší i Ježíškova cesta. Jedná se o dvě cyklostezky na Božím Daru obohacené o atrakce a zastávková stanoviště pro děti. Na obou cestách najdete třináct přístřešků s atrakcemi, lanovky, skluzavky, kolotoče, houpačky. Po dokončení stezky obdrží děti v Informačním centru ve Vlastivědném muzeu nebo ve SKIareálu Novako Ježíškův pas o zdárném absolvování Ježíškovy cesty a malé dárečky za splnění úkolů. A pokud chcete pro děti spojit učení s potěšením, určitě můžeme doporučit prohlídku kozí farmy na Mýtince, kde se děti dozvědí jednak více o kozách, ale také o lamách, králicích a jiných chovných zvířatech. 

Ty, jež cestují s malými dětmi, jistě zaujme tzv. „Ježíškova cesta“. Jedná se o dvě cyklostezky na Božím Daru obohacené o atrakce a zastávková stanoviště pro děti. Na obou cestách najdete třináct přístřešků s atrakcemi, lanovky, skluzavky, kolotoče, houpačky. Po dokončení stezky obdrží děti v Informačním centru ve Vlastivědném muzeu nebo ve SKIareálu Novako Ježíškův pas o zdárném absolvování Ježíškovy cesty a malé dárečky za splnění úkolů.